Piątek, 03 grudzień 2021                                 www.OazaMilosci.2Q.pl
 

   Menu główne
:: Strona główna

:: Walentynki
:: Miłosne sms-y
:: Aforyzmy
:: Afrodyzjaki
:: Rodzaje miłości
:: Inne języki
:: Romeo i Julia
:: Mowa kwiatów

:: Forum
:: Kontakt
:: Reklama

   Reklama

Portal ślubny, ślub, wesele
Portal dla kobiet
Sennik

  

O WALENTYKACH SŁÓW KILKA

Patron
św. Walenty (czczony 14 II, bo pod tym imieniem Martyrologium rzymskie wspomina 8 świętych) był męczennikiem, który poniósł śmierć jako biskup Terni pod Rzymem w czasach cesarza Klaudiusza II Gota ok. 269 r. Sam opis śmierci oraz okoliczności poprzedzających męczeństwo w barwnych słowach przywołuje m. in. ks. Piotr Skarga. święty Walenty w czasie prześladowań uzdrowił ze ślepoty córkę jednego ze sług cesarskich i doprowadził do nawrócenia całej jego rodziny. To sprowadziło na niego gniew władcy, który kazał biskupa bić maczugami, a późnej ściąć. Kult świętego dość szybko się ożywił. W miejscu, w którym męczennik został pochowany, już IV w. papież Juliusz I kazał wznieść bazylikę. Za sprawą historii świętego, ale także legend z nim związanych, kult świętego biskupa rozszerzył się szybko w całej chrześcijańskiej Europie.

święty Walenty czczony jest jako patron chorych. Jedna z hipotez powiada, że przypisano mu tę dziedzinę za sprawą podejmowanych na gruncie języka niemieckiego prób etymologicznych. Wywodzono bowiem znaczenie imienia świętego od niemieckiego bezokolicznika fallen - padać. To, że św. Walenty zakorzenił się w polskiej tradycji religijnej jest skutkiem niemieckich właśnie wpływów. Kult świętego przywędrował do nas z Bawarii i Tyrolu.

Na zachodzie Europy święty patronuje zakochanym co najmniej od XV w. Jedni wyjaśniają to zbieżnością dnia świętego z porą łączenia się na Wyspach Brytyjskich ptaków w pary. Może dlatego jest tak dużo motywów związanych z nimi na wysyłanych kartkach (glównie gołębie). Inni uzasadniają to adaptacją przez chrześcijaństwo pogańskiego zwyczaju wypisywania przez chłopców (w dniu bogini dziewcząt, 15 lutego) imion swych ukochanych.

Krótka historia
Początki tego święta sięgają średniowiecza, a wywodzą się z Anglii. Jego patron, czyli św. Walenty, był biskupem rzymskim, który miał moc uzdrawiania chorych. Tak przynajmniej mówi legenda.

Walentynki szczególnie sprzyjają nieszczęśliwie lub niefortunnie zakochanym, którym brakuje odwagi lub nie potrafią wyznać swoich uczuć. W Polsce Walentynki obchodzone są zaledwie od kilku lat. Obchodzi je każdy bez względu na to, ile ma lat i jakiej jest płci.

Walentynkowe wyznanie można ukradkiem włożyć do kieszeni, wsunąć do skrzynki lub wysłać pocztą. Otrzymują je najczęściej osoby, które darzymy ciepłym uczuciem, czyli np. przyjaciele, przyjaciółki, czasami nauczyciele (nauczycielki) czy sąsiedzi (sąsiadki).

Przodkiem tego święta w Polsce były "Kupały". W tym czasie panny na wydaniu, aby zwrócić uwagę kawalerów stosowały magiczne sposoby np. wrzucały im do herbaty kostkę cukru, którą wcześniej przez 9 dni nosiły pod pachą... Romantyka..., no cóż życzę smacznego!

A co jeżeli jesteś sam???
Dzień św. Walentego uchodzi za święto zakochanych, ale co mają zrobić ci, którzy akurat nikogo nie kochają? Pozostaje im nienawiść albo przynajmniej zaangażowanie się w akcje antywalentynkowe. A tych w USA nie brakuje - donosi agencja Associated Press z Nowego Jorku.

Samotni oraz wszyscy, którzy mają zwyczaj iść pod prąd, próbują w Stanach Zjednoczonych dać odpór zalewowi słodkości, pluszowych różowych misiów i kiczowatych kartek z życzeniami. Na przykład w Chicago szereg barów zapraszało w piątek na antywalentynkowe imprezy. Nie było tam czekoladowych serduszek; za dekorację służyły baloniki, ale wyłącznie czarne.

Rok temu na takich wieczorkach można było dostać drinka gratis za przyniesienie zdjęcia byłej/byłego. Przyszły tłumy; również w tym roku organizatorzy nie obawiali się o frekwencję.

Co bardziej przedsiębiorczy zwęszyli już możliwość zarobienia na tym anty-trendzie. W wielu sklepach, a przede wszystkim w Internecie, można kupić antywalentynkowe kartki. Przykładowy napis: "Ty jesteś najlepsza... ze wszystkich moich żon!".  
   Reklama

Copyright © 2Q.pl 2005 r. Wszystkie prawa zastrzeżone.


Linki sponsorowane: Iwona Młyńska Dentafem